Ήττα για το Σπαρτιατικό στην Καλαμάτα

Αύριο ο τελικός με τον ΠΑΟ για την πρόκριση
Τρίτη, 21 Μάιος 2013 03:00 | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ
Την πρόκριση κυνηγά ο Σπαρτιατικός στην αυριανή αναμέτρησή του με τον ΠΑΟ Καλαμάτας, μετά την ήττα του με 63-53, την περασμένη Κυριακή 19/5, στο 2ο ημιτελικό των Play Offs της Α΄ κατηγορίας Ανδρών μπάσκετ της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Σε ένα δυνατό παιχνίδι με κύριο χαρακτηριστικό τις σφικτές άμυνες και τις προσωπικές μονομαχίες, ο Σπαρτιατικός προηγήθηκε στο ημίχρονο με 34-33. Στην επανάληψη οι παίχτες του ΠΑΟ Καλαμάτας ήταν πιο ουσιαστικοί και με ένα επί μέρους σκορ 21-10 στο 3ο δεκάλεπτο ξέφυγαν και διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του αγώνα.
Σοβαρά παράπονα από τους διαιτητές είχε στο τέλος του αγώνα η αποστολή του Σπαρτιατικού.
Έτσι, αύριο Τετάρτη 22/5 και ώρα 6.30΄ το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο, ο Σπαρτιατικός θα προσπαθήσει να κερδίσει και να περάσει στο τελικό για να αντιμετωπίσει το ΓΣ Μεσσήνης που έχει ήδη προκριθεί.
Για το αυριανό παιχνίδι ο Σύλλογος καλεί όλο το φίλαθλο κοινό της πόλης να βοηθήσει με την παρουσία του την προσπάθεια των αθλητών για πρόκριση στο τελικό.
• Δεκάλεπτα: 15-16, 18-18, 21-10, 9-9
• Παναθηναϊκός (Γεωργακιλας): Γαρίνης 4, Φουρναράκος 4, Λιανός Π., Πατλακάς, Σπηλιώτης 8, Λιανός Δ., Γερμανός 17(3), Σταθάκης 8, Μεϊμετέας 8(2), Μανώλης 14.
• Σπαρτιατικός (Χίος): Αλεξόπουλος, Μαμαλάκης 11, Μουχτερός, Μανιατάκος 9, Παπαδάκος 18(4), Σκιαδάς 1, Μαράντος, Μπιτζής Δ. 6(1), Σταθάκος 8, Λιόντος, Τσαπακίδης.
• Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Νάστος.