Α΄ Κατηγορία Λακωνίας: «Πύρρειος» νίκη για Αμυκλιακό, «7αρα» ο Μολαϊκός

Στα ύψη η αγωνία για τον τίτλο 2 αγωνιστικές πριν το φινάλε

Τρίτη, 28 Μάρτιος 2023 12:20 | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Κορυφώνεται η αγωνία στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας Λακωνίας, το οποίο επιφυλάσσει θέαμα και δυνατές συγκινήσεις στο φίλαθλο κοινό λίγο πριν την ολοκλήρωσή του.

Σε αναμέτρηση «γκραν γκινιόλ», με απίστευτη διακύμανση στο σκορ, ο πρωτοπόρος Αμυκλιακός πήρε τη νίκη με 3-2 επί του Αίαντα Ευρώτα και διατήρησε τη διαφορά των 4 βαθμών που τον χωρίζει από τον δεύτερο Μολαϊκό στη μάχη για τον τίτλο. Οι φιλοξενούμενοι του Αίαντα πήραν προβάδισμα στο σκορ με πέναλτι στο 13ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 37΄ (1-1). Στο 47΄ ο σύλλογος των Αμυκλών έκανε την ολική ανατροπή, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ (2-1), όμως η ομάδα του Δ. Ευρώτα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη κι έφτασε στην ισοφάριση (2-2) στο 60ο λεπτό πάλι με πέναλτι. Τελικά, ο Αμυκλιακός πήρε τη νίκη βρίσκοντας γκολ και λύση στις καθυστερήσεις του αγώνα (3-2).

Ο Μολαϊκός δεν είχε πρόβλημα να συντρίψει με 7-0 τον Βοία Νεάπολης και να παραμείνει σε τροχιά διεκδίκησης του πρωταθλήματος, ελπίζοντας σε «στραβοπάτημα» του Αμυκλιακού την προτελευταία αγωνιστική. Με νίκη στο προσεχές εκτός έδρας ματς κόντρα στον ΑΟ Σπάρτη, ο Αμυκλιακός στέφεται και μαθηματικά πρωταθλητής, ενώ με ισοπαλία ή ήττα, όλα θα κριθούν στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής τις τελευταίας αγωνιστικής στους Μολάους μεταξύ των δύο μονομάχων για την κατάκτηση της πρωτιάς.