«Φουλάρει» για Γ΄ Εθνική ο Αστέρας Βλαχιώτη

Τα αποτελέσματα στην Α΄ Κατηγορία Λακωνίας

Δευτέρα, 16 Ιανουάριος 2017 12:16 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Μια μεγάλη -εντός έδρας- νίκη πέτυχε ο Αστέρας Βλαχιώτη με σκορ 3-0 επί του Μολαϊκού στο τοπικό Δημοτικό Στάδιο. Με τη συγκεκριμένη επικράτηση, η ομάδα του Γ. Μπένου απέκτησε την πολυπόθητη διαφορά από το δεύτερο Ολυμπιακό Γυθείου, η οποία της δίνει τη δυνατότητα για απευθείας άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Αν. Λιόσης, Ν. Σπηλιωτόπουλος και Αρ. Αράπογλου.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός Γυθείου επιβλήθηκε με 2-1 του Ευρώτα Έλους, με το σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Σπουδαία επικράτηση πραγματοποίησε ο Ατρόμητος Συκέας εκτός έδρας επί της ΑΕ Πελλάνας Καστορείου με σκορ 1-4.

Ο Απόλλων Ξηροκαμπίου δείχνει ικανός να παραμείνει στη κατηγορία, δίχως τη διαδικασία των μπαράζ, μετά και τη νίκη επί της Άμιλλας Αγ. Ιωάννη με σκορ 1-0.

Το ενδιαφέρον φαίνεται να μεταφέρεται, πλέον, στην «ουρά» της βαθμολογίας, καθώς καμία ομάδα δε μοιάζει ικανή να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Αρχικά, ο ΑΟ Αγελλώνας κατόρθωσε να ανατρέψει το 1-3 του Ήφαιστου Βρονταμά και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ισοφάρισε -κυριολεκτικά- στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Π. Βλάχο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Λεωνίδας Γλυκόβρυσης νίκησε δύσκολα το Κάστρο Μονεμβασίας με σκορ 1-0, με το τέρμα να προέρχεται μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.