Πρεμιέρα με νίκη για τη Σάκκαρη στο Γουίμπλεντον

Προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά

Τετάρτη, 29 Ιούνιος 2022 12:44 | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

H Μαρία Σάκκαρη έκανε έναν καλό αγώνα στην πρεμιέρα της στο τουρνουά του Γουίμπλεντον, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 σετ της Ζόι Χάιβς κι εξασφάλισε την παρουσία της στον 2ο γύρο του τουρνουά.

Η Λάκαινα πρωταθλήτρια κέρδισε την προερχόμενη από τα προκριματικά Χάιβς με 6-1, 6-4 στην πρεμιέρα της στο φετινό Γουίμπλεντον και πήρε μια σχετικά άνετη πρόκριση για τον 2ο γύρο του βρετανικού γκραν σλαμ.

Ήταν μια νίκη που θα μπορούσε να έρθει ακόμα γρηγορότερα για την Ελληνίδα τενίστρια, που είχε 19 winners και 25 αβίαστα λάθη, ενώ αξιοποίησε τα 6 από τα 13 break points που είχε στο ματς.

Αφού κυριάρχησε κατά κράτος στο 1ο σετ, η Σάκκαρη έκανε καλό ξεκίνημα και στο 2ο, στο οποίο προηγήθηκε με 4-1 και με 5-2. Η Χάιβς ωστόσο έπαιξε πολύ καλά τα επόμενα λεπτά και χωρίς φυσικά να έχει να χάσει τίποτα, έβγαλε μεγάλα χτυπήματα και μείωσε σε 5-4.

Η Σάκκαρη, η οποία είχε match point για το 6-2, δεν έχασε την ψυχραιμία της και κατάφερε να κάνει νέο break στο 10ο game, για να κλείσει το 2ο σετ στο 6-4 και να «κλειδώσει» τη νίκη της σε 78 λεπτά παιχνιδιού.

Στον 2ο γύρο η Μαρία θα αντιμετωπίσει μια εκ των Ντάρια Σάβιλ και Βικτόρια Τόμοβα.

πηγή: tennisnews.gr

Ενημερωθείτε για όλη την επικαιρότητα της Λακωνίας και όχι μόνο μέσα από τη συνεχή ροή του www.lakonikos.gr. Κάνετε like στη σελίδα και γίνετε μέλος στην ομάδα του lakonikos.gr στο Facebook για να μαθαίνετε τα νέα πρώτοι! Με το κύρος και την αξιοπιστία του «Λακωνικού Τύπου»της μοναδικής ημερήσιας εφημερίδας της Λακωνίας με ιστορία 25 και πλέον ετών