Γ’ Εθνική: Έ(Χ)ασαν ευκαιρία οι λακωνικές ομάδες (ΦΩΤΟ)

Στην ισοπαλία Σπάρτη-Πανγυθεατικός και Αστέρας Βλαχιώτη

Δευτέρα, 18 Νοέμβριος 2019 14:56 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

«Φουλ» της ισοπαλίας για τους ποδοσφαιρικούς συλλόγους της Λακωνίας στην 9η αγωνιστική του 7ου Ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Στο λακωνικό ντέρμπι, που διεξήχθη το Σάββατο (16/11) στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης,  ο ΠΣ «Η Σπάρτη» και ο Πανγυθεατικός, αναδείχθηκαν ισόπαλοι σε έναν αγώνα που είχε καλό ρυθμό. Οι δύο ομάδες της Λακωνίας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο.

Το σκορ άνοιξε για τη Σπάρτης ο Σαμπατάκος στο 13ο λεπτό, μετά από πάσα του Κακάμη, ενώ για τους Γυθειάτες ισοφάρισε στο 84’ ο Μπάλας.

Πάντως, η ομάδα του Πανγυθεατικού εξέφρασε διαμαρτυρία για ύπαρξη οφσάιντ στη φάση του γκολ των γηπεδούχων.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι Σπαρτιάτες έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν και πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, καθώς την ίδια ώρα το πρωτοπόρο Ναύπλιο έμενε στο 2-2, εκτός έδρας με τον ΑΟ Τσιλιβή.

Την επόμενη (10η) αγωνιστική η Σπάρτη ταξιδεύει στη Πάτρα για να αντιμετωπίσει την τοπική Θύελλα και ο Πανγυθεατικός φιλοξενεί τον Παναργειακό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Σπάρτη: 1 Τσιζνιέφσκι, 2 Κακάμης, 6 Βασιλείου, 8 Παναγιωτίδης, 11 Σωτηρόπουλος, 7 Κάρδαρης (81′ Ρασσιάς), 4 Μπανούσης, 5 Αναστασάκος, 9 Γεμιστός (70′ Σικαλόπουλος), 14 Μικελάτος (55′ Μολτέρ), 18 Σαμπατάκος (65′ Ζαραφέτας).
Πανγυθεατικός: 1 Μπαμπούνης, 7 Μπουρελάκος, 3 Καρνιάτης, 5 Γιαταγανάκης, 14 Παναγόπουλος, 16 Μπάλλας, 8 Ζιβάνοβιτς, 10 Σιλά (81′ Ανδρεάκος), 6 Μπερδούσης (79′ Μπουτσικάρης), 9 Μπαρόνε, 11 Μάργαρης (65′ Χρυσικάκος).

«Κόλλησε» στο 1-1
ο Αστέρας Βλαχιώτη
Στην ισοπαλία με σκορ 1-1 έμεινε ο Αστέρας Βλαχιώτη κόντρα στον Διαγόρα Βραχνέικων, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (16/11) στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη.

Οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 42’ λεπτό, αλλά η προσπάθεια του Νικλησιώτη σταμάτησε στο δοκάρι, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα (52’) άνοιξαν το σκορ με τον Παπουλή. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Βλαχιώτη δεν κατόρθωσε να πάρει τους τρείς βαθμούς της νίκης, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 70’, με σουτ του Λίπι.

Με την ισοπαλία, οι Λάκωνες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την ήττα της Ερμιονίδας και το «Χ» της Σπάρτης, ώστε να βρεθούν ψηλότερα στη βαθμολογία.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Αστέρας Βλαχιώτη φιλοξενείται από τον Ολυμπιακός Ζαχάρως στην Ηλεία.

Αστέρας Βλαχιώτη: Πονηρός, Μαργαρίτης, Διαμαντάκης, Σνιεγκ, Τσούπρος, Αρώνης (73′ Πούτση), Αναστασόπουλος, Δωματάς (64′ Νέρες), Παπούλης, Νικλητσιώτης, Παλιάτσος (76′ Σιαλμάς).
Διαγόρας Βραχνέικων: Δρακόπουλος, Ασπρογιάννης, Σταυρόπουλος, Λίπι, Τριανταφυλλόπουλος, Τρίγκας, Καλλιτσουνάκης (65’ Σχοινάς), Παπαδόπουλος, Ούτσικας (74΄Ρίλντι), Νιφορόπουλος, Γκολφινόπουλος (53΄Πανάρετος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του 7ου Ομίλου:
ΠΣ «Η Σπάρτη»-Πανγυθεατικός 1-1 (13′ Σαμπατάκος / 84′ Μπάλλας)
Θύελλα Πατρών-Πανηλειακός 0-0
ΑΟ Διαβολιτσίου-ΑΕ Ερμιονίδας 1-0 (2′ Γεωργιόπουλος)
ΑΟ Τσιλιβή-Ναύπλιο 2017 2-2 (25′ Γεωργίου, 90+ Μαρούδας / 66′ Διαμαντής Α., 68′ Καζάκος)
ΠΑΟ Βάρδας-Ολυμπιακός Ζαχάρως 2-1 (17′ Βας, 27′ Σαμπανέι / 69′ Ρούμπος)
Αστέρας Βλαχιώτη-Διαγόρας Βραχνέικων 1-1 (52′ Παπούλης / 70′ Λίπι)
Παναργειακός-Ζάκυνθος 0-0