Μεγάλη νίκη των Παίδων μπάσκετ του ΣΚ Σπάρτη στην Τρίπολη

Επικράτησε του Αρκαδικού στο ντέρμπι

Τετάρτη, 23 Οκτώβριος 2019 15:13 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Το «ροζ φύλλο» της νίκης στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ κόντρα στον Αρκαδικό πήρε η ομάδα του ΣΚ Σπάρτη, στον αγώνα που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης.

Οι φιλοξενούμενοι κατέκτησαν τους βαθμούς της νίκης, εκμεταλλευόμενοι το επιθετικό τους ξέσπασμα στο β’ δεκάλεπτο, όπου «έχτισαν» ένα προβάδισμα το οποίο υπερασπίστηκαν έως το τέλος, φτάνοντας στη νίκη τελικά με σκορ 60-63.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλύτερα για τον Αρκαδικό, ο οποίος ολοκλήρωσε το α’ δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-19. Στη συνέχεια, όμως, η λακωνική ομάδα εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό «μπλακ-άουτ» των γηπεδούχων και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων (26-39). Στο δεύτερο μέρος, οι «κυανόλευκοι» της Τρίπολης προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς η Σπάρτη διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την κόρνα της λήξης για το τελικό 60-63.

Δεκάλεπτα: 22-19, 26-39, 39-48, 60-63
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Θωμόπουλος

Αρκαδικός (Πολυζωγόπουλος, Γεωργακόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 15(1), Γαϊτανάρης, Μποτούλας 2, Μάνδρος, Μακρής 5(1), Τουρνικιώτης 3(1), Κουρόπουλος, Σινάνης 8(1), Συρεγγέλας – Αθανασιάδης 18(1), Κουτρουμπής 9.
ΣΚ Σπάρτη (Λυμπερόπουλος): Γιαλέλης 4, Μαδημένος, Καλαμαράς 2, Πολυμενάκος 8, Μαλαβάζος 14(2), Μαρκάκος 20(2), Τσουλογιάννης 15, Γιαννόπουλος.