Πήρε βαθμό στη Λάρισα η ψυχωμένη Σπάρτη! (ΦΩΤΟ-VIDEO)

Mayfair_Club

1-1 κόντρα στον τοπικό Απόλλωνα που βρίσκεται στη 2η θέση του πρωταθλήματος

Δευτέρα, 19 Νοέμβριος 2018 13:20 | | E-MAIL ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Στην πρώτη βαθμολογική απώλεια στο πρωτάθλημα υποχρέωσε τον Απόλλωνα Λάρισας η ΑΕ Σπάρτη, καθώς απέσπασε ισοπαλία (1-1) σε αγώνα που διεξήχθη την Κυριακή (18/11) στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Football League.

Σε έναν αγώνα που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας και σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο -λόγω της βροχόπτωσης- Απόλλων Λάρισας και Σπάρτη προσπάθησαν όσο μπορούσαν να παίξουν ποδόσφαιρο και να ικανοποιήσουν τους λιγοστούς θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο της λαρισινής ομάδας. Και τα δύο γκολ σημειώθηκαν με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι, με τον Μαρκολίνο (Απόλλωνα) και Στογιάνοβιτς (Σπάρτη), ενώ συνολικά δόθηκαν τρία συνολικά πέναλτι.

Μόλις στο 2', σε εκτέλεση φάουλ του Στογιάνοβιτς από πλευράς Σπάρτης έξω από τη περιοχή, η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Μαντζάρη, ενώ στο 9' υπήρξε η πρώτη καλή φάση για Απόλλωνα όταν στο σουτ του Πολέτο έξω από τη περιοχή, ο Σταματόπουλος απομάκρυνε με τις γροθιές. Στο 11' ο Κολτσίδας της Σπάρτης μάρκαρε μέσα στη περιοχή τον Λουκάο, με τον διαιτητή Τσακαλίδη να δείχνει το σημείο του πέναλτι και την κίτρινη κάρτα στο ποδοσφαιριστή των Λακώνων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουρτεσιώτης, όμως, ο Σταματόπουλος έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε τη μπάλα.

Οι Λαρισαίοι συνέχισαν να πιέζουν προκειμένου να φτάσουν στο γκολ και έτσι στο 22' ύστερα από ωραία συνεργασία ο Μαρκολίνο πήγε να «σκάψει» τη μπάλα μέσα στη περιοχή, ωστόσο οι αμυντικοί απομάκρυναν τον κίνδυνο. Τρία λεπτά μετά το πρώτο ημίωρο ο Πολέτο εκτέλεσε φάουλ, ο Λουκάο πήρε την κεφαλιά, οι αμυνόμενοι απομάκρυναν, με τον Λούκας Ράμος να παίρνει το ριμπάουντ και να δοκιμάζει το δυνατό σουτ, όμως ο Σταματόπουλος έδιωξε τη μπάλα. Στην αντεπίθεση που ακολούθησε, ο Καψάσκης βγήκε μόνος απέναντι στο Μαντζάρη, όμως τελευταία στιγμή ο Κουρτεσιώτης πρόλαβε και αποσόβησε το 0-1.

Η Σπάρτη απείλησε και στο 39' όταν ο Καψάσκης έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι, ο Μαντζίρης πήρε τη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μαντζάρη. Τελευταία καλή φάση για το πρώτο μέρος στο 41' όταν ο Μαρκολίνο με ωραία ατομική ενέργεια από το κέντρο του γηπέδου, κέρδισε τις κόντρες, όμως στο τετ-α-τετ με τον πορτιέρο της Σπάρτης έστειλε τη μπάλα άουτ.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου (στο 51'), ο Απόλλων σημείωσε γκολ, όταν στο σουτ του Σκούπρα η μπάλα βρήκε το χέρι του Κωνσταντινόπουλου και έτσι ο κ. Τσακαλίδης έδειξε για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε αυτή τη φορά ο Μαρκολίνο που σημάδεψε σωστά για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία για το 2-0, όταν σε αντεπίθεση ο Λουκάο βρήκε τον Τασιούλη, ο οποίος μόνος απέναντι στον Κωνσταντινόπουλο έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, με τον Απόλλωνα να προσπαθεί να διαφυλάξει το υπέρ του 1-0 και τη Σπάρτη να αναζητεί την ισοφάριση. Τελικά, η επιμονή των Σπαρτιατών ανταμείφθηκε στο 86', όταν ο Κοντοές έκανε χέρι μέσα στη περιοχή, με συνέπεια ο ρέφερι του αγώνα να δείξει για τρίτη φορά το σημείο του πέναλτι. Ο Στογιάνοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαντζάρη για το 1-1.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, καθώς στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λίταινας σε θέση τετ-α-τετ νικήθηκε σε πρώτο χρόνο από τον Σταματόπουλο, ενώ στην επαναφορά σε κενή εστία οι της Σπάρτης απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Τέλος οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Βλάχου δύο λεπτά πριν την ευκαιρία του Απόλλωνα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, η ΑΕ Σπάρτη δεν έχει δεχθεί τέρμα σε κανονική διάρκεια αγώνα, παρά μόνο από στημένες φάσεις (φάουλ και πέναλτι).

Την Τετάρτη 21/11 και ώρα 3:00 μμ η ΑΕ Σπάρτη υποδέχεται τα Τρίκαλα στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League.

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Τασιούλης (74' Λίταινας), Λούκας Ράμος (70' Αγιώτης), Μαρκολίνο (79' Καμπέρης), Πολέτο, Λουκάο.
AE Σπάρτη (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης, Καινούργιος (75' Ρούμπος), Κωνσταντινόπουλος (64' Καλούσης), Μαντζίρης.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Εργοτέλης - Τρίκαλα 3-0 (37' πεν. Κοζορώνης, 53' Μπουτσάκης, 76' Ιατρούδης)
ΑΟΧ Κισσαμικός - Βόλος 1-2 (35' Σιμόν / 3' Δημόπουλος, 12' Καμπαγέρο)
Δόξα Δράμας - Ηρόδοτος 2-3 (10' Κουσκουνάς, 34' Κρητικός / 23' Φραγκουλάκης, 31' Σμυρλής, 45'+2' Γιαλούσης)
Απόλλων Πόντου - Πλατανιάς 0-1 (43' Νίλι)
Απόλλων Λάρισας – ΑΕ Σπάρτη 1-1 (55' Μαρκολίνο / 86' Στογιάνοβιτς)
Παναχαϊκή - Ηρακλής 1-0 (10' Ελευθεριάδης)
Αιγινιακός - Αήττητος Σπάτων 1-2 (67' Παπαδόπουλος / 64', 70' Μαρουκάκης)
Κέρκυρα - Καραϊσκάκης Άρτας 0-1 ( 74' Λίτσκας)